Toplam 93 üründen, 1-32 arası gösteriliyor.

Aküler


Mutlu Akü 12V 50AH
Mutlu Akü 12V 50AH
Temin Edilemiyor
Mutlu Akü 12V 60 Amper
Mutlu Akü 12V 60 Amper
Temin Edilemiyor
Mutlu Akü 12V 72 Amper
Mutlu Akü 12V 72 Amper
Temin Edilemiyor

Akü Çeşitleri

Tekzen'in sizlere sunduğu ürün grubunda inci akü, Birmet Akü, Cargo Akü gibi birbirinden farklı markaları içeren aküler bulabilirsiniz. Ayrıca, 60 Amper akü ve 105 A gibi farklı güçteki akü çeşitleri de mevcut.

Akü Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oto akü seçerken aracın orjinal kullanım kılavuzundaki ölçülere (Örneğin: 12 V, 72 Amper akü olması gibi) en iyi uyacak boyutta olması gerekir. Unutmayın ki, birçok araç birden fazla grup boyutuna uyum sağlar. Akünün rezerv kapasitesi ve aracın motoru soğuk iken çalıştırılabilmesi kritik öneme sahiptir. Rezerv kapasitesi alternatör arızalanırsa aracınızın elektrik sistemine güç vermeye yardımcı olur. Soğuk motor çalıştırma amperleri ve rezerv kapasite değerleri ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir.

Akü Nasıl Şarj Edilir?

Aküler şarj edilirken uygun amperde ve volt değerinde akü seçilir. Eğer başka araçtan akünüzü şarj edecekseniz, takviye edecek aracı çalışır durumda bırakın. Akünün kutuplarına bağlantı yapılırken aynı kutupların birbirine bağlanmasına dikkat edin. Bağlantıyı yaparken maşanın akü başlığını tam olarak tuttuğundan emin olun. Şarj işlemi başladıktan 5-10 dakika sonra, aracınızı çalıştırarak maşaları çıkartabilirsiniz.

Eğer oto akünüzü şarj cihazından şarj edecekseniz, hız seçimi yapmalısınız. Akünün üzerini silip toz kapaklarını açın. Aküyü şarj cihazına bağlayın. Cihazı şarj etmek istediğiniz şarj hızı konumuna alın. Akü şarj süresi şarj hızına göre farklılık gösterecektir.

Akü Nasıl Bağlanır?

Araba aküsünü bağlarken önceden oluşan bir korozyon olup olmadığını kontrol edin. Eğer korozyon oluşmuşsa, korozyona uğramış parçaları temizleyin. Akü kablolarını bağlarken açık uçlu anahtar kullanın. Aküler de bağlantı yapılırken, önce pozitif (+) kablonun, sonra da negatif (-) topraklı kablonun bağlanmasına dikkat edilir. Anahtar yardımıyla kutup başlığını sıkın.

Akülerin bağlantıları yapılırken, Mutlu Akü gibi tecrübeli ve uzman akü üreticilerinin aküler hakkındaki tavsiyelerinden yararlanılabilir. Akü araca yerleştirilmeden önce kabloları pozitif (+) ve negatif (-) olacak şekilde işaretleyin. Aynı kutuplar birbirine denk gelecek şekilde bağlantıyı yapın. Daha sonra akünün akü tablasında sağlam duracak şekilde bağlantıları takıp sıkıştırın.

Akü Nasıl Sökülür?

Araba aküsünü sökerken, akünün 60 Amper akü veya 72 Amper akü olması önemli değildir. Anahtar yardımıyla akü sabitleme mekanizmasını gevşetin. Önce negatif (-) topraklı kablosunu sökmeye başlayın ve anahtarla kutup başlığını gevşetin. Daha sonra pozitif (+) akü bağlantısını çıkarın.

Üye Girişi Üye Ol Sipariş Takibi
0 Sepetinizde ki Ürün Sayısı
SEPETE GİT