Toplumsal Barış Topraktan Gelecektir.
Toplumsal Barış Topraktan Gelecektir.
 Ali Nihat GÖKYİĞİT 
TEKZEN ONURSAL BAŞKANI VE SOSYAL SORUMLULUK ÖNDERİMİZ

1925 Artvin doğumlu A.Nihat Gökyiğit, lisans eğitimini Robert Kolej’de 1946 yılında, yüksek lisansını ise 1948 yılında, Michigan Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği dalında tamamladı.
1956’da, ortakları Feyyaz Berker ve Necati Akçağlılar ile birlikte Tekfen’in nüvesi olan FNN Müşavir Mühendislik firmasını kurmuştur. Tekfen’in 50’yi aşan grup şirketinde, Yönetim Kurulu Üyeliği veya Başkanlık görevlerini 1956 yılından bu yana sürdürmektedir.
Dünyanın en büyük öğrenci teşkilatı AIESEC-Türkiye’nin 35 yıl süreyle Danışmanlar Yüksek Kurulu Başkanlığı’nı yapmıştır. TÜSİAD (Türk Sanayici ve İş Adamları Derneği) ve DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) Kurucu Üyesi olan Gökyiğit, 1988-2005 yılları arasında, DEİK ve 1985-1987 yılları arasında, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyelikleri’nde bulunmuştur. 10 yıl süreyle DEİK bünyesinde, Türk-BDT İş Konseyleri Başkanlığı ve Karadeniz İş Konseyi’nde, Türkiye Temsilciliği görevlerini ifa eden Gökyiğit, Gürcistan ve Kırgızistan İstanbul Fahri Konsolosu ve Gürcistan Onursal Vatandaşı’dır. Halen DEİK Şeref Üyesi ve TÜSİAD üyesidir.
Gökyiğit, ÇEDBİK (Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği) ve TEMA’nın (Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı) Kurucu Onursal Başkanı’dır. TEMA Vakfı’nın çevre, doğal varlıkları koruma ve kırsal kalkınmaya yönelik ilk projelerini ve sponsorluğunu üstlenerek harekete geçirmiştir. Bunlardan Camili Beldesi Sürdürülebilir Kalkınma Projesi, Johannesburg Dünya Zirve Konferansı’nda ödüle layık görülmüştür.
A.Nihat Gökyiğit, kendi adını taşıyan ANG Vakfı aracılığıyla, eşinin anısına, İstanbul’da 50 hektarlık bir alan üzerine Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ni (NGBB) kurmuştur. Aynı zamanda dünya barışına hizmet eden önemli kültür faaliyetlerinden biri olan Tekfen Filarmoni Orkestrası’nın kurucusudur.
Gökyiğit’e, Akdeniz Üniversitesi tarafından Çevre Hizmet Ödülü, Çukurova, Boğaziçi ve Gazi Osman Paşa Üniversiteleri tarafından Fahri Doktora unvanı verilmiştir.
1997 yılında, T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Üstün Hizmet Madalyası ve 2010 yılında, T.B.M.M. tarafından Üstün Hizmet Ödülü ile ödüllendirilen A.Nihat Gökyiğit, 2009 yılında, Ernst&Young tarafından Schwab Foundation Social Entrepreneur of the Year (yılın Sosyal Girişimcisi) ödülüne layık görülmüştür.
“Tekzen Kurucu ve Onursal Başkanı Ali Nihat Gökyiğit’den Yaşam Kalitesi ve Başarıya Dair…”


TEMA                                                                                                                                                 

Toplumsal barış topraktan gelecektir…
Türkiye’nin ilk ve en yaygın yapı marketi Tekzen’in kurucu ortağı ve Onursal Başkanı, namı- diğer Yaprak Dede’miz Ali Nihat Gökyiğit ve Toprak Dede’miz Hayrettin Karaca’nın öncülüğünde, 1992 yılında kurulan Tema, günümüze kadar global düzeyde ödüller alarak hizmetlerine devam etmektedir. Amacı, Anadolu’da yaşanmakta olan erozyon ve çölleşme tehlikesine, kamuoyunun dikkatini çekmek olan Tema’nın hedefi, bu mücadelenin devlet politikası haline gelmesine katkı sağlamaktır. Bu kapsamda da Tema’nın ‘Türkiye Çöl Olmasın’ sloganı, toplumda büyük yankı uyandırmıştır.
Tema Vakfı, ‘Toprak Yaşamdır’ sloganıyla bugün, 20. yaşını kutlamaktadır.
Tekzen Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin ve Tekzen Yönetim Kurulu Üyesi Vahide Gigin’in de Tema Vakfı’nın kuruluşundan bugüne, heyetin içinde yer aldığı Tema Vakfı’ndan son iki güzel haber ise şöyle…
** Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sekreteryası UNCCD önderliğinde, dünyada ilk kez verilen ‘Yaşam İçin Toprak Ödülü’ne (Land for Life) Türkiye’den bir Sivil Toplum Örgütü’nü, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı’nı (TEMA) layık buldu. 20. yaşını ‘Toprak Yaşamdır’ mesajı ile kutlamakta olan TEMA Vakfı, önce dünya genelinde, 52 ülkeden yapılan 100’ü aşkın başvuru arasından sıyrılarak ülkemiz adına yarı finale kalan 15 kuruluştan biri oldu.
** İsveçli Doğru Yaşam Ödülü Vakfı’nın her yıl verdiği ‘Doğru Yaşam’ Onur Ödülü, bu yıl TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanı Hayrettin Karaca’ya layık görüldü.
http://www.tema.org.tr

Yavru Temacılar Siirt mağazamızı ziyaret etti.ÇEDBİK   

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği , Türkiye’deki yapı sektörünün sürdürülebilir ilkeler ışığında gelişmesine katkı sağlamak amacıyla kurulmuştur. 2007 yılında, kurucu başkanımız Ali Nihat GÖKYİĞİT ve kurucu başkan yardımcısı ve Duygu ERTEN önderliğinde bir araya gelen ve içinde Tekzen’in de yer aldığı 25 kurucu üyeyle bugün, 100`den fazla üye tarafından desteklenerek faaliyetlerine devam etmektedir.
Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği, ekolojik sorunların arttığı günümüzde, bütüncül bir yaklaşım ve ekolojik duyarlılıkla inşa edilmiş bina ve yerleşimler aracılığıyla daha sağlıklı yaşam ortamlarına kavuşacağımız inancıyla hareket etmektedir.
Dernek, toplumsal farkındalığı arttırmak ve inşaat sektörünü, bu ilkeler ışığında, üretim yapmaya teşvik etmek amacıyla eğitimler düzenlemekte, yerel yönetimler, üniversiteler vb. konunun tüm ilgilileri ile örnek projeler ve çalışma modelleri geliştirmekte ve yaygınlaşması için çalışmaktadır.
Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği, Haziran 2012'de 'Dünya Yeşil Binalar Konseyi (WGBC) Tam Konsey Statüsü' kazanmıştır ve yeşil bina hareketinin altyapısını oluşturma çalışmalarına giderek artan bir katılımla devam etmektedir.
http://www.cedbik.org

ENAT 

2003 yılında, Ali Nihat Gökyiğit önderliğinde, toplam 26 kurucu ortakla faaliyetlerine başlamış olan ENAT’ın ( Endüstriyel Ağaç Tarımı ) asıl amacı; doğal ormanların korunmasına, katkıda bulunarak endüstriyel ağaç ihtiyacını karşılamaktır. Tekzen’in de kurucu üyelerinden olduğu Enat, önümüzdeki 20 yılda, her yıl, 200 hektarlık alanda, 350 bin fidan dikimi hedeflenmektedir.
http://www.enat.com.tr
NGBB     

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi , 1995 yılında, Ali Nihat Gökyiğit tarafından eşi Nezahat Gökyiğit adına hatıra parkı oluşturulmak amacıyla kurulmuş ve başlangıçta ‘hatıra parkı’ amacına yönelik bir bitkilendirme ve ağaçlandırma planı uygulanmıştır. İstanbul’un Anadolu Yakası’nda, Atatürk ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri’nden gelen otoyollarla, Anadolu otoyolunun (Ankara) birleştiği kavşakta bulunmaktadır. Bahçe kavşaktaki anayollar ile bağlantı yolları arasındaki adalar üzerinde kuruludur ve sekiz adadan oluşmaktadır. Alan, Karayolları Genel Müdürlüğü ile ANG Vakfı arasındaki bir protokolle 2025 yılına kadar bu hizmete tahsis edilmiştir. NGBB, İstanbul’a %12 oranında, yeşil alan sağlamasıyla İstanbullular için bir nefes alma noktası olmasının yanı sıra, bir araştırma, eğitim ve öğretim merkezidir.
http://www.ngbb.org.tr 
Yüzde Yüz Eğitime DESTEK!

Bugüne kadar Tema Vakfı, Enat ve Altı Nokta Körler Derneği gibi birçok kuruluşla sayısız projeye imza atan Tekzen, satranç turnuvalarından çömlekçilik derslerine, resim sergilerinden ebru çalışmalarına, kağıt-atık toplama etkinliklerinden engelli çocuklarımızla sineme keyfi sonrası, orkestra kurmaya değin, farklı projelere imza attı. Tekzen, son dört yıldır da “eğitime yüzde yüz destek” kapsamında, mağaza açtığı illerin, köy ve kasaba okullarına destek olmaktadır. Bu doğrultuda, bugüne kadar İl Milli Eğitim Müdürlükleri’yle iletişime geçip, Elazığ’dan Edirne’ye, Adana’dan Trabzon’a, Safranbolu’dan Siirt’e değin, birçok okulun, minik yüzlerini güldürmeyi başarmıştır.Tekzen Mardin’li Minikleri Sevindirdi

Tekzen bu kez de Mardin’li minikleri sevindirdi.Mardin’in Mazıdağı ilçesi Cumhuriyet Ortaokulu’nda okuyan miniklerin okulları Tekzen tarafından yenilendi.
Tekzen Bu Kez De Kayseri’li Minikleri Sevindirdi

Kayseri Gazioğlu Ortaokulu’nda okuyan miniklerin okulları boyandı, kütüphaneleri yenilendi.
TEKZEN Ailesi olarak, ALS hastalığının bilincinde olup bir kova buz kampanyasını maddi manevi olarak destekliyoruz.Tüm Projeleri Görmek için Tıklayın

 
Üye Girişi Üye Ol
1 Sepetinizde ki Ürün Sayısı
SEPETE GİT